Plánujete novou koupelnu nebo rekonstruujete stávající a nevíte, jaké barvy a velikosti obkladů správně zvolit? Jako každý rok, tak i letošní sezóna se podobně jako v oblékání mění (kombinace odlišných stylů, barev i nálad). Řídit bychom se měli pouze vlastním dobrým pocitem, aby se nám v koupelně příjemně relaxovalo.
Ačkoliv je nepřeberná různorodost v barvách, tvarech i dezénech, přeci jen lze mezi obklady a dlažbami nalézt určité trendy, které se prosazují více. V oblasti barev dochází ke zklidňování a zjemňování, hitem jsou přírodní zemité tóny a imitace přírodních materiálů – kamene a dřeva.
U imitací dřev se v letošní sezóně můžeme setkat se širokou škálou úprav – od matu po vysoký lesk (přeleštěný povrch), reliéfní kartáčovanou strukturou nebo iluzí hrubého řezu po pile. Vysoce elegantním dojmem působí lapovaný reliéfní povrch. Lapování, neboli lehké přeleštění plastické struktury dlažby, se využívá často. „Rozleštění bývá i záměrně nerovnoměrné a vyvolává pocit sešlapaného, opotřebovaného nebo ručně opracovaného materiálu,“
Kromě přírodních tónů barvám obkladů a dlažeb vévodí tradiční bílá, kterou nalezneme jako základní barvu v řadě kombinací. Pozadu však nezůstávají ani další tlumené odstíny, zoufat nemusí ani milovníci kontrastů. „Oblíbené jsou jemné nuance šedé či starorůžové doplněné bílou. Akcent tvoří právě jasné a výrazné barvy. Mezi osvědčené a kontrastní barvy do kombinací patří červená, oranžová, pistáciová, modrá nebo fialová. Nestárnoucí klasiku představuje výrazná kombinace černé a bílé, v letošní sezóně zejména ve vysokém lesku,“
Taktéž kontrastní barevné akcenty v podobě ostře barevných listel jsou více než časté. Populární je vkládání neobvyklých dekorů a doplňků do standardních obkladů, kromě listel i nerezových nebo hliníkových pásů či mozaiky. Právě mozaiku jako doplněk k obkladu stále preferuje hodně zákazníků. „Provedení i barevnost je nápadité, rafinované, dominují rozličné kombinace – ztavované sklo, pokovený povrch či zlacení. Ve formátu mikromozaiky se dá snadno zaměnit za šperk. Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny
Strukturální povrch vytváří taktéž obklad reliéfní, plasticky vystupující z plochy, který je letošním hitem. „Povrch obkladů bývá zvlněný, drážkovaný nebo prolamovaný a provedený v jednom barevném tónu. Výsledkem je hra světla a stínu, která stěnu zajímavě oživí. Jedná se o decentní, ale přesto velmi efektní prvek,“
„V rozměrech dosáhli výrobci prozatímního maxima. Místo dalšího zvětšování formátů se soustředí na zdokonalování vlastností a na vymýšlení atypických rozměrů. Mezi klasické formáty typu 30×60 cm a 60×60 cm se tak čím dál častěji dostávají obklady o rozměrech 40×80 nebo 75×75,“ uvádí Karel Novotný. Tvarům však i nadále vévodí obdélník. Hit minulého roku – Slim provedení (ultratenké obklady a dlažba o síle pouhých 3-5 mm)