Rychlý kontakt: +420 603 856 161, info@peops.cz
Rekonstrukce bytových jader, bytů a koupelen

Co je to jádro?

Bytovým jádrem je označován ve stavební praxi prefabrikovaný komplet sanitárně hygienického zařízení, který byl používán při výstavbě panelových bytových domů. Jedná se v podstatě o hotový výrobek, který byl zakomponován při výstavbě do připravené dispozice domu.   Bytová jádra byla vyráběna ve specializovaných podnicích v období 1958 – 1990.   Mimochodem – věděli jste, že v panelových domech, pro které je zašlé umakartové jádro jedním z hlavních poznávacích symbolů, žije polovina české populace? A právě bytové jádro je prvek, který od sebe jednotlivé typy panelových domů odlišuje. Jedno ale mají všechna bytová jádra v republice společné – nekvalitní materiál a zároveň velmi nízkou úroveň provedení. Rekonstrukce bytového jádra je tak stále častější.  

Pojem „bytové jádro“ si většina lidí spojuje s panelovými domy. A skutečně, bytová jádra tvořená miniaturní koupelnou a oddělenou, rovněž miniaturní toaletou, ohraničená tenkou umakartovou stěnou, to je fenomén, jehož klady i zápory nás asi budou provázet ještě mnoho let. V minulosti obyvatelům panelových bytů nezbývalo než přijmout toto unifikované vybavení jako realitu. Vrcholem tvořivosti bylo polepení umakartu nějakou samolepicí tapetou … Pravda je, že i za těchto okolností bytové jádro obvykle poskytovalo a nadále poskytuje obyvatelům bytu značný komfort například v porovnání se starší venkovskou zástavbou, ale také s městskými pavlačovými byty, kde se o jednu toaletu a jeden kohoutek se studenou vodou ještě před nedávnem dělilo třeba i celé patro.

Naše nároky se však neustále zvyšují – očekáváme, že koupelna i toaleta bude bezchybně fungovat, že bude pohodlně a ergonomicky zařízená s ohledem na konkrétní potřeby konkrétních lidí a že bude navíc také výborně vypadat. Vzhledem k tomu, že byty především v panelové zástavbě pomalu, ale jistě zastarávají, právě nyní přichází ten správný čas na rekonstrukci koupelny a také přilehlého zařízení, tedy kuchyně.

  Důvody proč rekonstruovat zde asi není potřeba dvakrát zmiňovat, protože je asi stejně jako my znáte nejlépe, proto zmíníme něco málo z historie.   Již staří Egypťané znali blahodárný vliv uvolňujících koupelí na zdraví člověka a Římané tuto kratochvíli ještě rozvinuli. Lázeň byla považována za společenskou událost a stavbou lázní mohli být pověřeni jen ti nejlepší architekti. A protože společné koupele jsou dnes minulostí, hraje v našem životě stále významnější roli naše domácí lázeň - koupelna.   Staří Egypťané a Římané by se asi velmi pobavili při pohledu na představu kultury „lázně“ z již zmíněné doby prefabrikace.   Zkuste si ji tedy zvelebit podle vašich potřeb s naší pomocí.