Rychlý kontakt: +420 603 856 161, info@peops.cz
Rekonstrukce bytových jader, bytů a koupelen

Sprchový kout – výběr

Pro správný výběr sprchové vaničky je nejdůležitější použitý materiál, dále její velikost a tvar.

 

Proč jsou sprchové vaničky stále oblíbenější? Tím nejčastějším důvodem bude nejspíš hygiena, která je v nich rychlejší a vyžaduje přibližně třetinu vody a energie potřebné na jejich ohřev. Pouze v jednom aspektu dohánějí sprchy vany, a to v jejich rozměrech.

 

Zatímco dříve se za standard považoval rozměr 80 x 80 cm, dnes se jím postupně stává 90 x 90 cm. Stále častěji se však setkáváme s rozměry 120 x 80, 120 x 90 i více centimetrů.

 

Obdélník nebo čtverec?

 

To, jaký tvar si zákazník nakonec vybere, záleží zejména na prostorových možnostech koupelny. Na našem trhu najdeme kromě běžně používaných tvarů jako je čtverec, obdélník, čtvrtkruh také designově zajímavější ruzné mnohoúhelníky či třeba ovál.

 

Zákazníci volí často sprchový kout pro jeho bezbariérový přístup. Zde je však potřeba myslet na to, že zejména u bytových jader není možné umístit vaničku přímo na podlahu, ale vzniká schodek z důvodu zaůstění do svislé kanalizace a dodržení nutného spádu pro správný odtok sifonu.

 

Z jakého materiálu?

 

Při výběru dle použitého materiálu máme v dnešní době následující možnosti:

  • plechová vanička – dnes se již téměř nepoužívají, její výhodou je zejména příznivá cena
  • akrylátová vanička – v tomto případě je třeba vybírat u renomovaných výrobců. Levné vaničky této varianty často pruží. K hlavním přednostem akrylátu patří možnost přebrousit a vyleštit poškození až do hloubky jednoho milimetru
  • vanička z litého mramoru – v součastnosti nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou. Nepruží, nevrže,při správné montáži má v podstatě neomezenou nosnost a má nejdelší životnost
  • keramická vanička – podobné vlastnosti jako vanička z litého mramoru, ale je křehčí, vyšší riziko poškození.