Rychlý kontakt: +420 603 856 161, info@peops.cz
Rekonstrukce bytových jader, bytů a koupelen

Vana nebo sprchový kout?

Jedním z mnoha důležitých rozhodnutí při výstavbě zbrusu nové koupelny, nebo při kompletní rekonstrukci koupelny stávající, je volba mezi vanou a sprchovým koutem.

Pokud nedisponujete prostorem pro koupelnu o takové velikosti, aby bylo možné do ní umístit obé, je nutné si svou volbu pořádně rozmyslet. Nová koupelna vás bude provázet každým dnem po dobu mnoha let. V podstatě máte tři možnosti. Sprchový kout, vanu nebo kompromis.

Hlavní výhody sprchového koutu

  • minimum prostoru: pokud uvažujeme o klasických rozměrech sprchové vaničky 90×90 cm. Nejběžnější rozměr vany je 160×70 cm
  • pohodlný a snadný přístup: dnes díky velmi dobrému těsnění, vhodnému sklonu a správnému provedení odtokových žlabů je možné zhotovit sprchový kout úplně bez vaničky
  • ekonomičnost: až třikrát větší úspora vody (Ale pozor! Pouze při efektivním sprchování

Hlavní výhody vany

 

  • možnost relaxace
  • pohodlné koupání dětí
  • prostor pro praní

Jak se tedy rozhodnout?

Musíme si sestavit pořadí svých priorit a na jeho základě se rozhodnout.

pohodlný a bezpečný přístup do prostoru pro mytí – tedy o nespornou výhodu sprchového koutu. Dnes lze totiž pořídit vanu s dvířky – i méně pohyblivým lidem je tak velice usnadněn proces nalézání do vany. Toto řešení je ale velmi drahé.

 

  • hluboká vanička ve sprchovém koutu zase může nahradit vanu při praní nebo koupání dětí. Pozor ale na fakt, že tento způsob značně ztíží nalézání do prostoru sprchového koutu (maximální výška překážky pro invalidní vozík je 2cm!)

Pokud se tedy nemůžete obejít bez koupání ani sprchování, je pro Vás vhodným řešením kompromis – vana s integrovaným sprchovým koutem.

Je to vana doplněná o zástěnu, kryjící prostor kolem odpadu. Takové vany pak mají více ploché dno a můžeme je doplnit o různé druhy protiskluzových podložek, aby nedocházelo k nebezpečným úrazům. I zde je ale nutné počítat s o něco většími náklady, vynaloženými právě na zhotovení zástěny.